SPORT – ALEX FERGUSON

Witam wszystkich,

Chciałbym prowadzić tego bloga na tematy sportowe, piłki nożnej, zdrowego żywienia, dbania o siebie, na przykładach autorytetów ze świata sportu. Będą się również pojawiać idole mojego dzieciństwa, którzy motywowali mnie do ciężkiej pracy nad sobą. Mam nadzieje na wiele odsłon, bo dzięki temu będę dodawać więcej i częściej nowe artykuły.

Na początek osoba, która często będzie się pojawiać w moich tekstach. Mowa tu o pewnym Szkocie, który urodził się zimą 1941 roku w Govan, niedaleko Glasgow. Jako młody chłopak grał w błocie w piłkę nożną, ucząc się w pobliskiej szkole. Jako nastolatek uczęszczał do pobliskiego klubu piłkarskiego (najstarszego w Szkocji) Quees’s Park. Uczył się tam ciężkiej pracy nad sobą, uporu w działaniach i solidności, co będzie coraz mocniej procentować w przyszłości. Takie podejście do życia jest początkowo trudne, ale wiem ze swojego doświadczenia i obserwacji innych, że bardzo się to opłaca.

Może taki wstęp zainspiruje was do pracy nad wami samymi i uświadomi, jak ważna jest praca nad ciałem poprzez ćwiczenia, treningi oraz praca nad umysłem poprzez naukę.

Taką pracą do sukcesu doszedł Sir Alex Ferguson. Wygrał wszystko co się dało w piłce klubowej od finałów miast portowych do Ligi Mistrzów (jako manager). Lecz droga do sukcesu nie jest łatwa. Młody Alex nie był wybitnym piłkarzem, ale się nie poddał, borykał się z kontuzjami, brakiem pieniędzy. Dano mu szansę by poprowadzić początkowo juniorów, a w między czasie pracował w pubie i fabryce. Poświęcał się pracy, by realizować marzenia i pracował by utrzymać rodzinę. Pod koniec lat 60-tych dostał posadę pierwszego trenera w lokalnym East Stirlingshire, w którym dokonywał nowoczesnych jak na tamte czasy metod treningowych, lecz nie osiągał większych sukcesów.

Punktem zwrotnym kariery  była oferta z St. Mirren trzecio – ligowego klubu, z którym w pierwszym roku pracy awansował do drugiej ligi. W St. Mirren Alex dostał znaczną podwyżkę z 20 na 80 funtów tygodniowo. Dzięki temu mógł zostawić pracę w pubie i zająć się tylko trenowaniem.

Po kilku latach pracy awansował do pierwszej ligi, pokazując wysoki poziom gry, który został zauważony w Aberdeen jednym z większych klubów w szkockiej piłce. Od 1978 roku rozpoczął pracę w Aberdeen F.C. Wpływał tam na szkolenie młodzieży i komfort psychiczny piłkarzy. Jednym z takich kroków była zmiana strojów, aby dobrze się prezentowali na boisku. Po roku pracy zdobył mistrzostwo kraju, pokonując takie potęgi jak Celtic i Rangers. W późniejszych latach zdobył to trofeum jeszcze dwa razy. Puchar Szkocji zdobył pięciokrotnie.

Alex Ferguson był na fali. Stał się liczącą postacią w świecie piłki. Wtedy zadzwoniono do niego z wielkiego klubu, który był w dołku i przechodził kryzys – mowa tu o Manchesterze United.

Historia o tym już wkrótce. Piszcie w komentarzach, dopytujcie. Pozdrawiam.

mgr Jarosław Tkacz