<--Cojnij do: Szkoła podstawowa -->

Co daje mi znajomość języków obcych?

Języki obce, kto nie chciałby znać co najmniej trzech? Ale po co? Nauka języka obcego to nie taka prosta sprawa. Musimy poświęcić mnóstwo czasu, zaangażowania, a często i pieniędzy, aby móc sprawnie posługiwać się danym językiem. Czy warto? Oceńcie sami.

Pierwszym powodem przemawiającym za nauką języka obcego jest oczywiście możliwość zdobycia dobrej pracy. Obecnie znajomość języka angielskiego jest wciąż pewnym atutem w oczach pracodawcy (choć przez wielu uznawana już jako obligatoryjna), dopiero umiejętność posługiwania się kolejnymi językami otwiera nam drogę do prawdziwej kariery. Znajomość kilku języków ułatwia znalezienie pracy nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Kolejny plus to niewątpliwie swoboda podróżowania. Znajomość języka obcego, (tu doskonale sprawdza się angielski ), sprawia, że nasz wyjazd za granicę może być prawdziwą przyjemnością. Nie mając problemów z komunikacją np. w restauracjach, hotelach, na lotniskach, w taksówkach, możemy w pełni podziwiać otaczające nas piękno i zatapiać się w kulturze danego kraju. Możemy czuć się dumni rozumiejąc rodowitego przewodnika opowiadającego o historii i zabytkach danego miejsca.

Znajomość języków obcych to również łatwiejszy dostęp do wszelkich materiałów edukacyjnych, informacyjnych,do kultury i sztuki. Jeśli chcemy poszerzać nasze horyzonty oraz poznawać najnowsze trendy w dziedzinie nauki i techniki, znajomość języków obcych może z pewnością nam to ułatwić. Większość najnowszych publikacji naukowych i wyników badań z różnych dziedzin pisana jest w języku angielskim i często nie ma przekładów na język polski. Znając języki obce możemy również oglądać filmy, przedstawienia teatralne, czytać książki lub słuchać muzyki w oryginalnych wersjach językowych, które z pewnością zawierają głębszy przekaz niż teksty tłumaczone.

Jeśli jednak nauka języka obcego jest dla Ciebie drogą przez mękę, twoja wymarzona praca nie ma nic wspólnego z językiem obcym, nie planujesz wyjazdów zagranicznych i lubisz oglądać filmy z lektorem a treści piosenek nie mają dla Ciebie znaczenia warto wiedzieć, że osoby posługujące się dwoma językami:

– radzą sobie lepiej z zadaniami wymagającymi podzielności uwagi, szybciej rozwiązują złożone problemy
– mają lepszą podzielność uwagi, potrafią wykonywać kilka zadań w tym samym czasie,
– są bardziej spostrzegawczy
– mają lepszą pamięć i umieją lepiej słuchać
– są pewniejsi siebie,
– lepiej radzą sobie z językiem ojczystym, ponadto znajomość dwóch języków opóźnia ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Czy warto uczyć się języków?

Katarzyna Grudzień

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.