Ciekawe gry na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej

Moi uczniowie uwielbiają lekcje podczas których pracują w grupach oraz korzystają z ciekawych gier dydaktycznych. Pracując w edukacji wczesnoszkolnej i obserwując zainteresowania uczniów w swojej pracy wykorzystuję różnorodne pomysły i pomoce dydaktyczne. Wykorzystywane przeze mnie gry mają na celu utrwalać zdobywaną wiedzę i aktywizować uczniów. Moi uczniowie uwielbią przerywniki w trakcie zajęć z wykorzystaniem gier i zabaw. Przedstawię TOP 5 najbardziej lubianych gier przez moich uczniów.

Gra „Gramatyczne frytki”. Zestaw pudełek podpisanych: czasowniki, przymiotniki, rzeczowniki, przysłówki i liczebniki, a frytki to kartoniki z wyrazami. Gra polega na tym, że uczniowie w grupach segregują wyraz do odpowiednich pudełeczek. Świetna gra, którą można modyfikować i wykorzystywać na różne sposoby.

Gra Dobble: dzięki tej grze utrwalamy zasady ortograficzne i ćwiczymy koncentrację uwagi . Najczęściej tą grę wykorzystuję jako przerywnik w trakcie zajęć. Gra Dobble znana jest w wersji obrazkowej. Dzięki generatorom nauczyciele mają możliwość tworzenia pomocy na lekcje. Najczęściej korzystamy z Dobble z wyrazami ortograficznymi.

Dodawanie i odejmowanie w pamięci: „Matematyczne muchy”.  Do zabawy potrzebne są łapki na muchy i kartoniki w kształcie much. Na kartonikach napisane są liczby. Nauczyciel lub uczeń podaje działanie, uczniowie uderzają łapką w odpowiednią muchę. Przy tej zabawie liczy się refleks i sprawne liczenie w pamięci.

Mnożenie i dzielenie w pamięci- „Spinner”. W matematyce liczy się nauka i zabawa. Wykorzystując spinner i plansze wykonaliśmy grę, dzięki której doskonalimy umiejętność mnożenie i dzielnie w pamięci.

Patyczki Kaboom! – do wykonania gry potrzebne są drewniane patyczki i pomysł. Na patyczkach zapisujemy działanie lub wyraz. W trakcie losowania można natrafić na Kaboom!, wtedy wszystkie patyczki oddajemy. W trakcie gry jest dużo śmiechu. Tą grę wykorzystuję utrwalając gramatykę i umiejętność liczenia w pamięci.

Wymieniłam najbardziej lubiane gry i metody wykorzystywane na moich lekcjach. Jest ich więcej wystarczy tylko pomysł i inspiracja. Pamiętajmy, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę i działanie.  Wspólne granie uczy współpracy i podejmowania się nowych zadań.

Magdalena Kukułka